obrázek k článku

Cvičení s kettlebell pro bojová umění a sporty

Napsal: taurusclub Publikováno: 16.02. 2015

126-fnews-blog-1

Úvodem

S náčiním  Kettlebell se v bojových uměních a sportech cvičí od nepaměti a není divu.
Ostatně i já se ke kettlebells dostal právě ze světa „Bojového umění“.
Ketlebell je jedním z nejuniverzálnějších cvičebních pomůcek pro komplexní silový a kondiční trénink, ostatně nejen pro bojová umění a sporty.

Z historie

Balistické švihové drily s různou formou závaží se cvičily už od nepaměti. Jedním z prvních dokladů podobných cvičení je egyptská malba, ukazující nácvik švihových drilů (swing) s pytly naplněných pískem.
Ač se jedná o jednoduchou a snadno vyrobitelnou pomůcku, přeci jen je její použití oproti „kamenným zámkům“, „špalkům s držadly“ a kettlebell (viz dále) značně omezené.
Větší a těžší pytle s pískem jsou vynikající pomůckou pro posílení celého těla, ale cvičí se s nimi jinak než s náčiním typu kettlebell.
Kettlebell je tradiční „old school“ posilovací náčiní původem z carského Ruska, rusky Girja – litinová koule podobná kanónové kouli s plochým dnem a uchem(madlem).
První zmínky o cvičení s Girjou pochází z ruských slovníků z počátku asi kolem 18. století.

Společné koncepty bojových umění a cvičení s kettlebell

Především v silových cvicích má cvičení s Kettlebells (a nejen s nimi, např. i s těžkou Olympijskou činkou) řadu společných prvků s principy nejpokročilejší sestavy systému.
Ať už se jedná o koordinaci dechu, pohybu, mysli…

Funkční silový a kondiční trénink pro bojová umění a sporty

  • Tzv. „funkční trénink“ můžeme definovat jako cvičení, které do činnosti zapojuje maximální množství svalových skupin, a to tak, aby byly co nejvíce napodobeny aktivitě cvičence, v případě bojových umění a sportů úderům, kopů, zápasení atd.
  • Oproti izolačním cvikům např. na posilovacích strojích zahrnuje cvičení s Kettlebells komplexní cviky, rozvíjející integrovanou a koordinovanou sílu celého těla.

Mezi hlavní rysy cvičení s kettlebells patří:

• zrychlení, zpomalení a stabilizaci svalových skupin ve všech třech rovinách pohybu
• neustálé střídaní svalové kontrakce a relaxace (zpevnění a uvolnění), klíčové pro bojová umění a sporty
• komplexní zátěž pro svalový a kardiovaskulární systém
• rozvíjení všech typů síly (vytrvalostní, maximální, výbušné), rychlosti, kardiovaskulární vytrvalosti, mobility a flexibility

Není divu že kettlebells dnes patří k standardnímu vybavení většiny řady gymů bojových umění a sportů po celém světě. Minimalistický program založený na Kettlebell TGU a swingu je 80% všeho silového a kondičního tréninku, ať už pro tradiční styly, zápas, BJJ či MMA.

Odkaz pro stažení cviků s Kettlebellem.

Partneři

Muscle Sport Filipino Combat Sphere CARTE
Přejít k navigační liště